O klubu

Když zasadíte strom a dáte mu potřebné živiny, vyroste. Stejně tak chce růst i fotbalový klub 1.BFK. Každý nově zasazený strom ovšem musí nejdříve zakořenit. Fotbal ve Frýdlantu však již má velmi hluboké kořeny, protože se o něj staraly celé generace fotbalových nadšenců a my si jejich odkazu nesmírně vážíme. Aby mohl dále růst a sílit, museli jsme pro něj najít lepší půdu a přivést nové živiny. Přesadili jsme ho a dali mu nový název – 1. BESKYDSKÝ FOTBALOVÝ KLUB.

Fotbal ve Frýdlantu má skutečně hluboké kořeny. Vždyť začátky tohoto sportu na území našeho města sahají až do roku 1921. Pod hlavičkou SK Frýdlant se několik sportovních nadšenců stává průkopníky kopané ve městě. Koncem dvacátých let nastává ve Frýdlantu velký rozmach fotbalu. Vzniká celá řada amaterských periferních klubů jako SK Vincek Hamer Cukr, SK Odeon Papírna, Viktoria, Kamenec, Kopec I, Kopec II, Paseky, Nová Dědina, Obecní a Argentina. Tyto kluby mezi sebou sváděly tuhé boje o mistra Frýdantu a právě v těchto družstvech začínala řada pozdějších vynikajících hráčů, kteří šířili slávu našeho města v celém kraji. V roce 1931 je oficiálně založeno SSF – Sportovní sdružení Frýdlant a současně také oddíl kopané. V roce 1932 začal továrník Postelberg, majitel závodu NORMA, s budováním sportovního areálu. Ten byl slavnostně otevřen v roce 1933 mistrovským zápasem proti SK Meteor Vratimov, ve kterém domácí hráči rozdrtili svého soupeře v poměru 5:0 a ve Frýdlantu nastává obrovský rozmach fotbalu.

Ve své bohaté sportovní historii šířil místní fotbalový klub své dobré jméno po celém kraji. V roce 1953 postoupilo A mužstvo do krajského přeboru, což byla v té době třetí nejvyšší soutěž v Československu. Šedesátá léta jsou pak ve znamení střídavých startů v soutěžích 1.A a 1.B třídy. V sedmdesátých letech zase celý kraj ohromovaly vysoké návštěvy domácích fotbalových utkání, když např. na zápas se Slezanem Frýdek-Místek přišlo přes 1500 platících diváků. V roce 1991 se oddíl kopané dočkal historického úspěchu, když A družstvo mužů pod hlavičkou TJ Ferrum postoupilo do DIVIZE. V roce 1994 však závod Ferrum končí se sponzorováním sportu a pro fotbal nastává složité období. Tým dospělých padá postupně až do I.A třídy a začíná se pracovat od začátku. V roce 2005 přichází postup do Moravskoslezského krajského přeboru.

V květnu 2012 se 1. BFK Frýdlant n. O. dočkal největšího úspěchu v dějinách klubu, když z Mistrovství Evropy neprofesionálních týmů v Rakousku dovezl stříbrné medaile a stal se tak vicemistrem Evropy „Mountain Village European Championship“.

A v roce 2015 se po 21 letech vrací náš mužský fotbal do Moravskoslezské divize.
V České republice je registrováno přes 3.600 fotbalových klubů, pouze 70 z nich hraje vyšší soutěž než Frýdlant n. O.!

V červnu roku 2016 si fotbalisté 1. BFK Frýdlant přivážejí z mistrovství Evropy neprofesionálních týmů, které se konalo ve Francii, bronzové medaile!

Sezona 2021/22 bude v klubové historii zapsána zlatým písmem, jelikož mužský tým dokázal vyhrát svou skupinu Moravskoslezské divize, sk. F, a zajistil si tak postup do třetí nejvyšší soutěže v republice, do Moravskoslezské fotbalové ligy (MSFL).

Občanské sdružení 1. BFK Frýdlant n.O. bylo založeno v roce 2006, hlásí se k bohaté tradici kopané a sportu ve Frýdlantu a je pokračovatelem a garantem zachování myšlenek a výsledků fotbalové práce.

Našim cílem je vytvořit silný a stabilní fotbalový klub nadregionálního významu, který bude propagovat nejen naše město, ale také celý region Beskyd. Máme totiž na čem stavět! Fotbal ve Frýdantu má širokou diváckou podporu a průměrné návštěvy na mistrovské zápasy jsou srovnatelné s druhou nejvyšší soutěží v ČR. Stojí za námi město Frýdlant nad Ostravicí, je na nás upřena pozornost regionálních médií. Značnou část prostředků a času věnujeme na práci s mládeží. Navíc máme kvalitní sportovní zázemí v nádherném prostředí.

Snažíme se prostě dělat vše pro to, abychom se pozvolna šplhali nahoru. Fotbal nás jednoduše baví, a proto je 1. BESKYDSKÝ FOTBALOVÝ KLUB již nyní „odsouzen“ k úspěchu.

„Víme odkud jdeme a kam kráčíme“