Duel s Uničovem rozhodly nepohlídané standardky soupeře

1.BFK FRÝDLANT n. O. – SK UNIČOV  1:5 (1:2)

Zápas dvou sousedů v tabulce začal daleko lépe pro našeho soupeře. Už v 5. minutě zahrával Vichta rohový kop a nikým nepokrytý uničovský kanonýr Krč napálil míč krásně z voleje na vzdálenější tyč – 0:1. Hanáci byli aktivnější a v 18. minutě se dral do dalšího zakončení Komenda, tomu však radost překazil brankář Prepsl, který jeho ránu srazil na roh. A z něj opět udeřilo. Ambrozek poslal míč na malé vápno, ten se následně odrazil ke Koutnému, který prostřelil před sebou vše, co mu stálo v cestě – 0:2. Ve 29. minutě bylo na naší straně přeci jen už veseleji. Juříček krásně vyslal do úniku Hladíka, ten nejprve ustál souboj s hostujícím Coufalem, aby pak nadvakrát přeci jen procedil míč do hostující brány – 1:2.

Také úvod druhého dějství patřil Hanákům. Ve 48. minutě dostali hosté možnost dalšího rohového kopu a po takové nepřehledné situaci v naší šestnáctce si dal Šafner nešťastně vlastní branku – 1:3. A aby toho nebylo málo, tak se nechal zcela zbytečně vyloučit Adam Varadi, takže jsme zbytek zápasu museli hrát v oslabení. Soupeř toho využil hned vzápětí. V 54. minutě zahrávali od střídaček standardní situaci a „opět“ nikým nekrytý Komenda upravoval již na 1:4. V 66. minutě se málem do střelecké listiny zapsal i náš brankář Ondra Prepsl. Jeho dalekonosný pokus vyrážel se štěstím gólman hostů na roh. V 72. minutě byl sice na půlicí čáře faulovaný Škorik, rozhodčí Bebenek zavřel klapky na svých očích a z následného brejku upravoval Svoboda na 1:5. Frustrace na našich hráčích byla v té chvíli znatelná. Nebylo proto divu, že si trenér Šrámek seslal k sobě všechny své svěřence, aby jim domluvil. Ve zbytku zápasu se už nic neudálo, pouze v nastaveném čase ještě střídající Hausknecht nastřelil tyčku.

„Dnešní utkání určitě rozhodly standardky, kdy jsme první čtyři góly dostali právě z nich. Tam se to všechno odvíjelo,“ štvalo domácího trenéra Martina Šrámka. „Samozřejmě, ten první poločas jsme hráli proti silnému větru a neuhlídali jsme jejich dva rohy. První trefil nádherně Krč, fakt krásná střela. My se z toho ale nepoučili a i další gól přišel po jejich rohu. Pak snížíme na dva jedna a chystali jsme se na to, že druhý poločas budeme hrát s větrem my. Bohužel hned z kraje půle přišla třetí branka soupeře po zcela jasném faulu na nás. Tohle viděl snad každý na stadionu. Takže místo toho, abychom odkopávali míč od brány, tak pomezní zamává roh. Jelikož ten faul neviděl ani hlavní, kopal se další roh, který jsme si znovu nepohlídali. Pak se to už v klucích začalo vařit, jelikož to je doma několikátý zápas, kdy nám takhle rozhodčí křivdí. Už ve Frýdku jsme měli kopat penaltu, doma několikrát, nikdo nám pentli nepískne. Pak dostanete gól z vymyšleného rohu a už to jede. Nepískne vám faul uprostřed hřiště, což bylo i na Adama (Varadiho) už dost, takže byl vyloučen. Jejich hráč se přitom Adamovi omlouvá, že jej fauloval, ale rozhodčí opět jen, že hrejte. Ale tím Varyho neomlouvám, každopádně pak už bylo po zápase,“ vrací se k momentu z 51. minuty domácí kouč.

Když jsme v 72. minutě inkasovali popáté, svolal si frýdlantský trenér své svěřence k sobě. Kouč 1. BFK tak chtěl uklidnit už tak velmi hustou atmosféru, která díky nepřesnostem sudích na hřišti i v hledišti nastala. „Ano, chtěl jsem ty vášně uklidnit, jelikož ten pátý gól přišel po jasném faulu na Škorika. Už to bylo na kluky hodně, musel jsem zakročit. Říkal jsem jim, že i když cítí obrovskou křivdu, tak si nemůžeme dovolit dostat další karty, které by nás oslabily do dalších utkání. Je to ale fakt těžké ty emoce ukočírovat, není to první zápas, kdy si s námi sudí dělají, co chtějí. My máme v týmu starší hráče, kteří si už něčím prošli, takže lehce poznají, kdy rozhodčí chybuje, protože prostě udělá chybu. Ale když něco vůbec nechce vidět, tak už to v nich vře. Proto jsem si je k sobě svolal a jsem rád, že jsme pak žádnou kartu už nedostali. Ale to, že rozhodčí pískal, jak pískal, tak je jedna věc. Ta druhá je pravda v tom, že jsme si nepohlídali čtyři standardky soupeře, takže jsme si žádný bod nezasloužili,“ přiznal sebekriticky Šrámek.

„Věděli jsme, že nás čeká zápas proti zkušenému týmu, za který hraje několik fotbalistů, kteří v MSFL dlouho nastupovali za Frýdek. Navíc už když jsem jej studoval, tak jsem viděl, že tam je hřiště menších rozměrů a terén není úplně ideální, ale hrbolatý,“ začal s hodnocením uničovský kouč Jiří Balcárek, který přiustil, že jeho týmu pomohlo vyloučení zkušeného Varadiho. „Nebylo tam nic sporného, spíše šlo o frustraci. Potom už se utkání dohrávalo v naší režii a měli jsme tam více šancí na vstřelení branky,“ řekl uničovský kouč. „Ve Frýdlantu není jednoduché zvítězit. O to je to cennější. Kluky musím pochválit, předvedli jsme zodpovědný týmový výkon, koncentrovali se na sebe i disciplínu, která nám dělala problémy. Ale zároveň musíme tenhle výkon zopakovat a udělat nějakou sérii. Potřebujeme se posunout v tabulce výš, aby se nám lépe dýchalo před zimní přípravou. Nesmíme být hned spokojeni a zůstat u jednoho dobrého výkonu,“ uzavřel Balcárek.

V tabulce jsme tak po dvanácti odehraných kolech na 15. místě. „Začátek sezony nás nezastihl v dobré pohodě. Nevím, čím to bylo, možná jsme potřebovali čas na adaptaci. Tempo je tady rychlejší než v divizi a nám několik kol trvalo, než jsme si na to zvykli. Pak už jsem začal tým poznávat, ale předtím jsem byl zklamaný. Máme na víc,“ řekl pro Frýdecko-místecký deník brankář Ondřej Prepsl, který věří, že se Frýdlant ve třetí lize zachrání. „Pokorně musím říct, že záchrana je jediným cílem. Cokoliv navíc bude příjemným překvapením. Víte, nikdo nám moc nevěřil, říkali, že máme přestárlý tým. Podle dat narození možná ano, ale na hřišti rozhoduje naše srdce a chuť něco dokázat. Tam všechny rozdíly mažeme,“ dodává Prepsl.

Doma to tedy nevyšlo, a tak týmu nezbývá nic jiného, než se o další třetiligové body porvat na hřišti soupeře. V dalším kole se představíme v Uherském Brodu, kde se hraje v sobotu 22. října od 14.30 hodin.

Branky: 29. Hladík – 5. Krč, 20. Koutný, 48. Šafner vlastní, 54. Komenda, 72. Svoboda.. Rozhodčí: Bebenek – Macrineanu, Jurajda. ŽK: Švrček, Škorik, Indra – Vichta, Ambrozek. ČK: 51: Varadi (BFK). Diváci: 362.
Frýdlant n. O.: Prepsl – Svatonský, Literák, Švrček, Hajnoš (62.  Staněk) – Škorik, Juříček (62. Kulhánek, 81. Papík), Šafner (62. Kučera) – Varadi, Velička (81. Indra), Hladík. Trenéři: Martin Šrámek a Jiří Krejčí.
Uničov: Kvapil – Diblík (39. Saňák), Koutný, Coufal, Sečkář – Vybíral, Svoboda (82. Hausknecht), Ambrozek (71. Kamas), Vichta (82. Kirschbaum) – Komenda, Krč. Trenér: Jiří Balcárek.