Když oslavil v září 18. narozeniny a úspěšně získal řidičský průkaz skupiny B, rychle přesedlal ze skútru, na kterém dojížděl na tréninky a zápasy z Hutiska-Solanec, do auta. Stejně úspěšně zvládá na hřišti i přesun z dorostenecké do mužské kategorie, přestože je věkem stále ještě dorostenec. David Kučera se postupně zabydluje v divizi a jeho výkony v dresu 1. BFK Frýdlant bedlivě sleduje jeho otec Radim. Rozhovor jak s Davidem, tak i s Radimem Kučerou, bývalým bundesligovým hráčem a naposledy trenérem FC Baník Ostrava, Vám nyní přinášíme.

Rozhovor s Davidem Kučerou

Davide, můžeš se fanouškům blíže představit? Kdy a kde si začínal s fotbalem, kterými kluby jsi prošel a jaký je tvůj největší fotbalový zážitek z mládežnických let?

S fotbalem jsem začínal v Sigmě Olomouc, kde jsme bydleli. V 5 letech jsme se přestěhovali do Bielefeldu v Německu, kde můj taťka získal angažmá v bundesligové DSC Arminia Bielefeld. Takže jsem s fotbalem pokračoval tam. Kromě toho jsem se v Německu věnoval i tenisu společně se sestrou Adélou. V roce 2010 jsme se vrátili zpět do Česka, ale to už do Hutiska Solanec. Já jsem šel hrát za Vigatice a zároveň za Rožnov, kde jsem měl střídavý start, stejně tak jako později ve Valašském Meziříčí za dorost. V 15 letech jsem pak poprvé nastoupil za A mužstvo Vigantic. V 17 jsem odešel do Valmezu, ale pouze na půl sezóny. Nyní jsem od léta tady. Mezi největší zážitky asi patří zápas za Sigmou Olomouc proti Wolfsburgu a Leverkusenu. To jsem sice za Sigmu už nehrál, ale jel jsem s nimi na soustředění jako překladatel a na tyto přáteláky jsem nastoupil.

A jak jsi spokojen ve Frýdlantu? Jak hodnotíš své dosavadní působení u týmu?

Spokojený jsem maximálně, a to jak s tréninky, tak i s kolektivem a vůbec s lidmi, kteří se v klubu pohybují. Divize je už úplně něco jiného než krajský přebor. Navíc je mnohem rychlejší a důraznější než dorostenecký fotbal. Taky, když chodí 400-500 lidí na domácí zápasy, hraje se úplně jinak. Za to bych jim chtěl poděkovat.

Vraťme se ještě k zápasu s Opavou, který jsme vyhráli těsně 1:0. Jaký to byl z tvého pohledu zápas?

Byl to vyrovnaný zápas. Opava tam má hodně mladých a běhavých hráčů. My jsme však do utkání šli s velkým nasazením, které nám vydrželo do konce zápasu, což se nám poté ke konci i vyplatilo a v 87. minutě to rozhodl Ondra Škorik. Tím ale nechci říct, že jsme Opavu nějak přejeli, to rozhodně ne. Výsledek mohl skončit i opačně. Pro nás to jsou 3 cenné a důležité body.

V neděli jedeme do Havířova, jak se na zápas těšíš, co očekáváš od Havířova?

Těším se hodně. Havířov je velice kvalitní soupeř, patří mezi hlavní aspiranty na postup a je to tým, který chce hrát fotbal. Myslím si, že zápas bude mít velkou kvalitu a my uděláme všechno pro to, abychom je o nějaký ten bodík oloupili, protože my sbíráme body spíše s mužstvy z horních pater tabulky než se spodkem a taky ve venkovních zápasech. Fanoušky čeká určitě zajímavý zápas, takže doufám, že jich do Havířova přijede z Frýdlantu co nejvíce.

Rozhovor s Radimem Kučerou

Pane Kučero, děkuji, že jste si našel čas a přijal pozvání k rozhovoru. Jak se Vám daří? Dal jste si po posledním náročném trenérském angažmá v Baníku Ostrava od fotbalu odpočinek?

Momentálně mám volno, které věnuji rodině a práci na rodinném domku a zahradě. Využívám odpočinku i na věci, na které jsem neměl předtím moc času. Zkouším si zajistit stáž v Německu, sleduji zápasy různých soutěží a hraji fotbal za rodné Vigantice v 1.A třídě. Taky jezdím na kole a rybařím. Teď na další angažmá nemám myšlenky, potřebuji načerpat energii a sílu. Myslím, že všechno co má přijít, přijde ve správný moment.

V neděli jste sledoval zápas 1. BFK – SFC Opava B. Jak se Vám zápas líbil a co říkáte na výkony svého syna Davida? V čem jsou podle Vás jeho hlavní přednosti a na čem musí ještě zapracovat?

Byl to velice bojovný a poctivý výkon z obou stran. Opava přijela i s posilami z A týmu, o to to měl Frýdlant těžší, ale zápas zvládl výborně a 3 body zůstaly doma. Musím říct, že David po příchodu do Frýdlantu zlepšil defenzivní činnost, ale čekám od něj víc do ofenzívy. Umí souboje jeden na jednoho, je rychlý a kreativní, ale teď to u něj vidím čím dál méně. Potřeboval by zesílit vršek těla, i když musím přiznat, že v jeho věku jsem na tom byl podobně. Jinak jsem rád, že je David ve Frýdlantu, cítí se tady dobře, dostává šanci hrát, pravidelně trénuje a je prostě spokojený a to je důležité.

Mimochodem, radíte mu také doma? Rozebíráte spolu zápasy nebo se u Kučerů doma fotbal příliš neprobírá?

Určitě fotbal řešíme i doma. Bavíme se o zápasech, tréninku, někdy se díváme na video a rozebíráme to. Snažím se mu poradit a říct, jak si může sám pomoct a ulehčit. Pokyny, které má od trenéra já respektuji a do těch mu nekecám. Jsem rád, že si nechá poradit, to mě těší. Hodně kluků v jeho věku má svůj svět, všechno vědí a na rady kašlou.

Co říkáte na úroveň divize? Hrál jste i trénoval první ligu, takže rozdíl je asi velký. Tipnete si, jak by dopadl zápas mezi Baníkem Ostrava a Frýdlantem?

Myslím si, že úroveň divizí a nižších soutěží šla za posledních 10-15 let dolů. Úbytek hráčů na to má velký vliv. Jsou nové sporty a aktivity, které vzaly fotbalu hodně potencionálních fotbalistů. Hráčů je prostě úbytek a tím pádem chybí kvalitní konkurence. Rozdíl mezi ligou a divizí musí jít vidět, takže si myslím, že Baník by dal Frýdlantu minimálně 7 a více gólů.

Myslíte si, že má obecně šanci někdo z fotbalistů, který hraje divizi, prorazit i do 1. ligy, přestože třeba neprošel ligovými mládežnickými výběry?

Myslím, že šance určitě je, to můžu říct i z vlastní zkušenosti. Do 18 let jsem hrál jenom za Vigantice nejvýše krajský přebor za muže. Potom potřebujete štěstí a prostě makat co to dá. Myslím, že pro mladé kluky není divize špatný odrazový můstek mezi mládežnickým a mužským fotbalem. Vedle zkušených hráčů se může mladý fotbalista posunout výš, možná i do ligy.

Vy osobně se znáte s někým z frýdlantských fotbalistů osobně, trénoval jste někoho?

Z vašeho mužstva jsem hrál proti Honzovi Svatonskému, když oblékal ještě dres Dukly Praha a já hrál za Sigmu Olomouc. Ale pak jsem Honzu trénoval i v Opavě. Do Znojma jsem chtěl Ondru Prepsla, ale nevyšlo to.

Děkuji Vám za Váš čas a ať se Vám daří v osobním i sportovním životě.

Děkuji i já a přeji frýdlantskému fotbalu mnoho úspěchů.

Kdo je Radim Kučera

Narodil se 1. března 1974. S fotbalem začal v útlém věku a od svých šesti let hrál za mládežnická družstva v rodných Viganticích. Na vojnu už zamířil do FC Dukla Hranice v roce 1992. Odtud si ho trenér Petr Žemlík přetáhl do druholigových VP Frýdek-Místek, kde vydržel do roku 1995. Svoji prvoligovou kariéru zahájil v Kaučuku Opava, vedeném Petrem Žemlíkem. Během svého působení v Opavě sehrál 84 zápasů a vstřelil tři góly. V roce 1998 už do Sigmy Olomouc přestupoval jako ostřílený ligový hráč. Tam se postupně vypracoval mezi opory mužstva a stal se kapitánem. Odehrál zde 192 zápasů a vstřelil 22 gólů. V srpnu 2005 přestoupil do německého bundesligového týmu Arminia Bielefeld, kde za čtyři roky odehrál 104 zápasů, v nichž vstřelil 7 gólů, další sezónu klub sestoupil do druhé Bundesligy, přičemž Kučera hrál v 18 zápasech a dal 1 gól. Celkem má tedy bilanci ze svého jediného zahraničního angažmá 122 zápasů a 8 gólů. Po pěti letech strávených v Německu se v roce 2010 vrátil do Olomouce. V létě 2012 po zisku Českého poháru s Olomoucí ukončil ve věku 38 vrcholovou hráčskou kariéru.

Po konci hráčské kariéry přesedlal na trenérskou pozici. Stal se koučem rezervního týmu SK Sigma Olomouc, hrajícího Moravskoslezskou fotbalovou ligu. V červnu 2014 odešel do druholigového SFC Opava, kde zastával post asistenta trenéra Jana Baránka. Po konci sezóny 2014/15 se upsal 1. SC Znojmo. V červnu 2017 byl představen jako hlavní trenér v klubu FC Baník Ostrava, kde působil až do března letošního roku.

David s otcem Radimem na fotbalovém turnaji ve Viganticích, zdroj: David Kučera)

Jan Svatonský v dresu Dukly Praha a Radim Kučera v době, kdy hrával za Sigmu Olomouc (zdroj: Sigma Olomouc)

Radim Kučera v roli trenéra FC Baník Ostrava v ligovém zápase se Slováckem (zdroj: FC Baník Ostrava)

CzechEnglish