Nejprestižnější pohárová soutěž, kde neexistují kdyby. Soutěž, v níž David může porazit Goliáše. Soutěž, která otevírá cestu do Evropy. Kdo dokráčí na samotný vrchol?  Takto láká hlavní stránka facebookového profilu Mol Cupu na pohárové zápasy.

Derby s velkým „D“, souboj rivalů, fotbalový svátek. Tak těmito přívlastky zase nazývají fanoušci  celého Frýdecko-Místecka  zápas 1. kola Mol Cupu 1. BFK Frýdlant a MFK Frýdek-Místek.  Jejich zraky se nyní upínají ke středě 15. srpna a 17 hodině. Obě města dělí vzdálenost pouhých 11 kilometrů, oba kluby mají k sobě velmi blízko, spousta hráčů se navzájem zná, mnozí fanoušci z obou táborů chodí na zápasy jak ve Frýdku, tak i ve Frýdlantu. Ve středu to však bude boj kdo s koho. Vítěz může být jen jeden.

Pojďme se podívat trochu do historie. Ještě v roce 2014 byl výkonnostní rozdíl mezi 1. BFK Frýdlant a MFK Frýdek-Místek propastný. Frýdlantští hráli pátou nejvyšší soutěž, krajský přebor, Lipina se proháněla ve druholigových profesionálních vodách. Rozdíl třech soutěží! O čtyři roky později je MFK Frýdek-Místek po pádu z Národní fotbalové ligy v MSFL a Frýdlant se od roku 2015 úspěšně zabydlel v divizi, rozdíl jedné třídy. Pořád se ale bude jednat o souboj „obra“ s „trpaslíkem“, zejména když oba kluby poměří svůj roční rozpočet, ten frýdecký je zhruba 10x vyšší. Favorit utkání je jasný, všichni očekávají od MFK vítězství a postup Frýdlantu by byl považován za překvapení. Pohárové zápasy však mohou být nevyzpytatelné a jedno je jisté, frýdlantští budou bojovat jako lvi.

Frýdlant se poprvé v novodobé historii prokousal přes ošidné předkolo poháru, když porazil Vsetín 2:0. Frýdek-Místek byl nasazen rovnou do 1. kola. Vítěz středečního zápasu má velkou šanci, že přivítá na svém hřišti klub z 1. české fotbalové ligy. To je obrovský bonus, který budou mít obě fotbalové jedenáctky ve svých hlavách.

„Věřím, že Frýdek dokážeme potrápit, kůži jim určitě nedáme zadarmo“, burcuje frýdlantský Radim Wozniak, který má na svém kontě 50 zápasů v české nejvyšší soutěži.   V dresu 1. BFK Frýdlant najdete zkušenost, vždyť hned čtveřice hráčů Svatonský, Staněk, Soukup i zmiňovaný Wozniak mají prvoligové zkušenosti, z Frýdku-Místku je to pak ostřílený Varadi. Když se podíváme pozorně na soupisky obou týmů, teprve všem dojde, jak propojené oba kluby jsou. Začněme u MFK Frýdek-Místek. Petr Literák, kapitán, frýdlantský odchovanec a patriot, který nevynechá jako fanoušek 1. BFK téměř žádný domácí zápas. Jan Žižka,  trenér Frýdku-Místku, frýdlantský odchovanec, který může ve středu na stadion dojít z domu klidně v papučích. Josef Sláma, asistent trenéra, který úspěšně dovedl frýdlantský mančaft k titulu „Vicemistrů Evropy neprofesionálních týmů“ v roce 2012 v Rakousku. Zdenek Jež, trenér brankářů v MFK, frýdlantský odchovanec, ikona klubu, kterého jsme ještě na jaře mohli vidět v naší brance. Realizační tým Frýdku-Místku pak doplňuje vedoucí mužstva Tomáš Žáčik, bývalý hráč 1. BFK. V barvách našeho soupeře dále působí záložník Pavel Tobiáš, který hrál několik sezón ve Frýdlantu, půl roku u nás hráli i Bohdan Velička, Daniel Bialek a nesmíme zapomenout na našeho dlouholetého kapitána a oporu Michala Střižíka, který je ale bohužel stále zraněn. “Pro mne je to vlastně návrat domů, tady jsem fotbalově vyrůstal. Bude to hodně specifický zápas pro mnoho z nás, ale určitě se na něj těšíme”, poznamenává kapitán MFK Frýdek-Místek Petr Literák.

Ve frýdlantském týmu byste fotbalisty, kteří neprošli Lipinou, spočítali na prstech jedné ruky.  Navíc oba trenéři jak Martin Šrámek tak i Jiří Krejčí  působili ve Frýdku-Místku dlouhá léta a tamní prostředí znají velmi dobře. Z kabiny 1. Beskydského FK zní jasně: “Na zápas se všichni moc těšíme a přejeme si, ať přijde co nejvíce diváků. Frýdek je jasný favorit, my můžeme jen překvapit”, říká za všechny kapitán Jan Hrdlička

Ve frýdlantském táboře padají sázky, kolik diváků si na náš stadion najde cestu ve středeční podvečer a ve hře je i hranice 1.000 diváků. „Já tvrdím, že tu tisícovku překonáme. Kam se hnu, všichni se mne ptají na pohárový zápas. Samozřejmě je to středa, někteří mají odpolední směnu, ale má být pěkně, tak proč bychom nějaký ten divácký rekord nemohli trhnout“, přeje si trenér Martin Šrámek

Fanoušci Lipiny organizují pochod od nádraží a jdou v modrém. Frýdlantský kotel kontruje a vyzývá frýdlantské příznivce, ať dorazí všichni v červeném. Frýdlantský fan club má tradičně svůj sektor na ochozu mezi střídačkami. „Přijďte mezi nás a společně vytvoříme bouřlivou kulisu tomuto zápasu“, vyzývá zástupce domácích fans a šéf kotle Zdeněk Magnusek.

Pokyny pořadatelů:

Hostující sektor bude vymezen vedle hlavní tribuny směrem k časomíře. Pořadatelé však nebudou nijak omezovat pohyb fanoušků MFK Frýdek-Místek. Doporučujeme všem divákům, aby se na stadion dostavili v dostatečném časovém předstihu, a to i vzhledem k dopravním omezením na ulici Hlavní. Rovněž upozorňujeme, že počet parkovacích míst u Haly Sport je omezen, využít můžete také parkoviště u koupaliště nebo naproti restaurace Harcovna, obě se nacházejí cca 150 m od fotbalového hřiště. Vstup na stadion bude z boční strany od sídliště ul. Harcovská a k dispozici budou dvě pokladny. Posíleno bude i občerstvení, kdy se kromě klasické nabídky restaurace Sport a občerstvení v tzv. „Valašské boudě“ bude ve spolupráci s hlavním sponzorem zápasu Beskydský pivovárek čepovat pivo u dalšího stánku. Vstupné na zápas je ve stejné výši jako na mistrovský zápas. Dospělí 35 korun, důchodci 25 Kč, ženy a děti mají vstup zdarma.

Doprovodný program:

  • Úvodní nástup obou týmů společně s mládežnickými týmy obou soupeřů
  • Poločasové losování bulletinů (10 Kč), vyhrát můžete tři ceny
  • Modelové utkání mládeže 1. BFK a MFK Frýdek-Místek
  • Poločasový ostrý zápas bojovníků z klubu SVAROG GYM, souboj v ringu

Vážení sportovní příznivci, užijme si společně zápas 1. kola Mol Cupu. Na našem stadionu přivítáme účastníka Moravskoslezské fotbalové ligy MFK Frýdek-Místek. Středa 15. 8. v 17 h 1. BFK Frýdlant – MFK Frýdek-Místek.

Promo video Mol Cup, zdroj: facebook Mol Cup

foto: zdroj MFK Frýdek-Místek

CzechEnglish