Jak jsme slibovali. Přineseme Vám postupně zhodnocení podzimní části sezóny všech družstev 1.BFK. Jako první přinášíme hodnocení mladších žáků.

V podzimní části sezóny odehráli mladší žáci 1.BFK Frýdlant nad Ostravicí dvě soutěže. Již v létě bylo jasné, že tento rok bude mladších žáků opravdu velký počet a proto jsme se rozhodli přihlásit dvě soutěže. Celkově se více, nebo méně účastnilo tréninků a zápasů mladších žáků 25 hráčů plus 3 hráči ze starší přípravky. První ze soutěží byla krajská soutěž, ve které jsme po podzimu obsadili první místo a druhá potom okresní soutěž mladších žáků, ve které jsme momentálně na třetí pozici.

Nejprve bych v krátkosti zhodnotil okresní soutěž. Ta probíhala vždy po dvou zápasech a z našeho týmu se jich účastnili hlavně mladší kluci, kteří přecházeli z přípravky. Ti byli podle potřeby doplňováni také staršími kluky, kteří však jako prioritní měli Krajskou soutěž. Jsem velice rád, že jsme se na poslední chvíli do okresní soutěže přihlásili a všichni kluci tak měli možnost odehrát, co největší počet utkání. Při počtu 25 hráčů by při přihlášení jedné soutěže většina z nich jen trénovala a to by nebylo úplně vhodné. V zápasech odehraných v této soutěži bylo jasně patrné, že kluci teprve přecházejí do mladších žáků a mají větší, či menší problémy s velikostí hřiště i dalšími aspekty hry mladších žáků. Proto bych nechtěl hodnotit jednotlivou hru. Důležité pro mě, jako trenéra je, že kluci se každým zápasem zlepšují a v příští sezóně nemusím mít strach, že bych neměl s kým hrát.

Při hodnocení výsledků a naší hry v krajské soutěži musím kluky pochválit. Kromě jednoho zápasu, který byl bohužel se silnou Starou Bělou hráli kluci hezký kombinační fotbal a přenášeli do zápasů věci, které jsme je na trénincích učili. Bohužel v již zmíněném jednom zápase zklamali a v konečné tabulce tak mají jednu porážku a 9 vítězství při skóre 88:21. Jak již počet vstřelených a obdržených branek naznačuje, hlavní doménou naší hry je útočná fáze. Velice pozitivní je také, že o branky se nepostaral jeden hráč, ale dělí se mezi více kluků. To vše ukazuje, že se snažíme hrát jako komplexní tým a ne jen využívat několik jedinců a hrát na výsledky. Jako hlavní důvod našich úspěchů bych uvedl vysokou účast na trénincích u většiny hráčů. To se pak v zápasech projevuje a ve většině zápasů jsme soupeře výrazně fotbalově přehrávali. Dalším velice pozitivním jevem je účast mladších žáků v zápasech starších žáků. Konkrétně za starší žáky nastoupilo již 9 různých hráčů věkem mladších žáků a nutno podotknout, že se neztratili a vstřelili téměř jednu čtvrtinu (8 z 39) ze všech branek vstřelených v podzimní části soutěže starších žáků. Také bych chtěl zmínit, že za mladší žáky nastoupilo v zápasech ať už krajské, nebo okresní soutěže 6 hráčů z přípravky. Je tady hezky vidět, jak jsou kategorie na sebe navázány a spolupracují mezi sebou. Jako jediný problém, který jsem spatřoval v podzimní části sezony, byla velice nevyrovnaná kvalita soupeřů krajské soutěže. Krom asi 4 týmů s námi nechtěl nikdo hrát fotbal a pouze bránil výsledek s 5 hráči postavenými před vlastní brankou, což v kategorii mladších žáků opravdu nedokážu pochopit. Tím více mě mrzí, že se nepovedlo minulý rok postoupit a tento rok to také na to nevypadá.

Z pohledu trenéra mladších žáků i šéftrenéra mládeže mohu říci, že letošní tým mladších žáků je nejlepší jaký tady za poslední 4 sezóny, co zde působím byl. Je tedy důležité tyto kluky správně vézt a udržet do dalších kategorií. V ideálním případě by kluci mohli za pár let nastupovat zde za mužský tým. To by pro mě jako jejich trenéra byla nejlepší odměna. Závěrem bych chtěl poděkovat všem hráčům, rodičům a trenérům, kteří se podíleli na této části sezóny.

Zhodnotil: Denis Dušík – trenér mladších žáků

CzechEnglish