Své samotné hodnocení bych rozdělil na několik částí. První bych chtěl nastínit své vize a cíle, dále bych chtěl popsat situaci po svém nástupu do funkce a jak se dále mládež vyvíjela, poslední část bych pak věnoval jednotlivým týmům

Do funkce šéftrenéra mládeže jsem nastoupil na konci června po tříletém působením v mládežnických kategoriích našeho klubu. Tuto pozici jsem přijal z důvodu mé dlouhodobé vize rozvoje mládeže v klubu a hlavně kvůli mému vztahu k 1.BFK a celému městu Frýdlant nad Ostravicí. Chtěl bych dosáhnout, aby naše mládež měla aspoň 7 mládežnických týmů a ve všech byl dostatečný počet hráčů. Mým cílem, bude dosáhnout, aby v každém jednotlivém ročníku bylo alespoň 8 dětí. Tím, že každá kategorie se skládá většinou ze dvou ročníků, by v každém týmu bylo minimálně 16 mladých fotbalistů, což je dostatečný počet pro dlouhodobý rozvoj. Dalším cílem, co jsem si před sebou vytyčil je dovedení našich hráčů do mužské kategorie, což se nám dlouhodobě nedaří a vidím to jako velký problém. Pro tyto cíle je hlavním nástrojem spolupráce s trenéry jednotlivých kategorií, trenérem mužů a také celým vedením klubu. Je potřeba, abychom všichni měli stejnou vizi a navzájem spolupracovali a vytvořili tak zde nejen silný fotbalový klub, ale také místo, kde budou děti chtít trávit volný čas.

Již od začátku bylo jasné, že přede mnou stojí mnoho práce, abych mládež dostal na určitou úroveň a sjednotil jí. Pozici šéftrenéra mládeže přede mnou dlouho nikdo nevykonával, a to podle mě bylo chybou. Pro celkové fungování chodu mládeže je potřeba člověk, který ji zastřešuje a dokáže sjednotit cíle jednotlivých trenérů do jednotné strategie rozvoje mládeže. Mohu říci, že kvůli neobsazení této pozice, ale také dalším faktorům, nebyla mládež před sezónou v nejlepší kondici. Po konci minulé sezóny skončilo z různých důvodů několik trenérů, které bylo potřeba nahradit. Prvním mým úkolem bylo tedy zajistit trenéry k jednotlivým kategoriím, což se nám podařilo a již v srpnu měly všechny kategorie odpovídající počet trenérů. Tito trenéři si zaslouží velké uznání, protože svou práci vykonávají svědomitě, a třeba podotknout, že téměř zadarmo a jejich hnacím motorem jsou pouze sympatie k 1.BFK. Druhým obrovským problémem bylo nedostatek dětí. Tuto skutečnost bylo třeba řešit, protože jsme při analýze přípravek zjistili, že v kategorii starší přípravky je pouze 7 dětí, v kategorii mladší přípravky pak dokonce pouze 5 dětí. Na tuto situaci jsme museli okamžitě reagovat. Uspořádali jsme několik akcí, které velice přispěly k náboru nových členů a dokázaly stabilizovat hráčskou základnu pro naše přípravky. Mezi tyto události bych zařadil hlavně nábor podporovaný Fotbalovou asociací České republiky a propagace mládeže při mužském pohárovém utkání proti MFK Frýdek-Místek. Celkově jsme se tak dostali v přípravkách z počtu 12 dětí na v současné době počet 35 dětí, což je obrovský rozdíl a jsem velice rád, že se nám za krátkou dobu podařilo nabrat, nebo nalákat k návratu k fotbalu tolik dětí. Musím také zmínit, že dětí přibylo také ve vyšších kategoriích. Momentálně po Frýdlantských fotbalových hřištích pobíhá při trénincích asi 120 mladých fotbalistů. V mé práci bylo také důležité sjednotit všechny trenéry mládeže, aby táhli jak se říká za jeden provaz a měli všichni stejný cíl. Tento nelehký úkol se mi podle mého názoru povedl. Oproti létům minulým jsou trenéři mnohem více sjednocení, snaží se napříč týmy mezi sebou spolupracovat a všichni společně jdeme za cílem posunout fotbal ve Frýdlantu nad Ostravicí na co nejvyšší úroveň.

Když bych přešel k jednotlivým týmům, musím vyzdvihnout naše dorostence a mladší žáky, kteří vedou své soutěže a mají ve svém středu opravdu kvalitní fotbalisty, kteří před sebou mohou mít hezkou fotbalovou budoucnost. U kategorie dorostenců bych chtěl také zmínit naši snahu postoupit, což není úplně jednoduché, protože postup do krajského přeboru by znamenal založení mladšího dorostu. To k sobě váže doplnění dorostu dalšími hráči. Především bychom se chtěl domluvit a navázat spolupráci s okolními vesnicemi a vzájemně si pomoct, protože mladých fotbalistů ubývá všude. Dávám si však za úkol tohoto dosáhnout a v příště sezóně vidět naše kluky hrát krajský přebor dorostu. Také bych byl rád, kdyby se současní dorostenci začali, co nejvíce zapojovat v našem mužském A-týmu. Myslím si, že jsou zde kluci, co na to mají. Pochválit však musím i další týmy, tedy starší žáky a obě přípravky. Konkrétně v našich přípravkách vidím hráče, o kterých možná ještě v budoucnosti uslyšíme v souvislosti s jejich fotbalovou kariérou. Chtěl bych také upozornit, že se nám podařilo odehrát nějaké turnaje kategorie předpřípravek, což bylo v létě při pohledu na přípravku opravdu nemyslitelné. V budoucnu bychom chtěli předpřípravku oddělit od mladší přípravky a přibrat více dětí. Pro to, aby se nám to povedlo, musíme ještě odvést hodně práce. Myslím, ale že je reálné s kategorií předpřípravky vstoupit již do příští sezóny. Celá kategorie přípravek, jde v současné době hodně nahoru a kluci se pořád zlepšují. Také bych chtěl zmínit, že v podzimní části sezóny se nám podařilo uspořádat turnaj starších přípravek, kterého se zúčastnili dokonce ligové týmy (FC Baník Ostrava, MFK Vítkovice, FK Fotbal Třinec). Turnaj měl výborný ohlas mezi zúčastněnými i diváky, kteří na něj zavítali a to nás velice těší.

Závěrem bych chtěl poděkovat vedení za možnost stát se šéftrenérem mládeže. Poděkovat bych chtěl také městu Frýdlant nad Ostravicí, které nám pomohlo i v těch nejtěžších chvílích, našim sponzorům, trenérům, hráčům, rodičům mládežnických hráčů a všem lidem, kteří se zasloužili o to, že fotbal v našem městě jde pořád nahoru.

Za 1.BFK Frýdlant nad Ostravicí sepsal Bc. Denis Dušík – šéftrenér mládeže

Nábor dětí za podpory FAČR
Fotbalový turnaj přípravek
Trénink s trenéry z Regionální fotbalové akademie Karviná
CzechEnglish