Ve svých jednadvaceti letech sbírá útočník 1. BFK Bohdan Velička zkušenosti nejen s A týmem v Moravskoslezské divizi, ale také i u starších žáků, které trénuje společně se svým spoluhráčem Davidem Markem. Jak probíhala příprava na sezonu a jak jsou podle Veličky kluci připraveni, to si můžete přečíst v našem rozhovoru…

Jak jsou na novou sezonu připraveni vaši svěřenci?

S přípravou jsme začali hned, jak se povolila ta koronavirová opatření. Tréninkům jsme se věnovali měsíc, poté dostali kluci na tři týdny volno. Do tréninkového procesu jsme se pak vrátili počátkem letních prázdnin, ať mají kluci v době volna co dělat. Následovalo tradiční týdenní soustředění, které absolvujeme vždy dohromady s kategorií mladších žáků. Kluci měli denně dvoufázové tréninky, kdy ráno byly zaměřené na kondiční a silovou fázi, odpoledne jsme pak kluky už rozdělili na dva týmy a vše probíhalo formou herních cvičení s míčem. Tím, že byla ta příprava letos delší, tak jsme odehráli i spoustu přípravných zápasů. Proto si nemůžeme stěžovat, že by kluci vypadli z nějakého herního tempa. Hodně zápasů jsme odehráli s ženskými celky, což podle mě dává klukům hodně. I když hrají proti nim ženy, tak se v těchto zápasech učí hru do těla, je tam více soubojů.

V létě jste vlastně do žáčků přesunuli kluky z nižší kategorie. Jak jste s těmito hráči z přípravky spokojeni?

Tady musím říct, že jsme strašně rádi za posun kluků z 09ek. Tam máme spoustu velice nadějných fotbalistů a jde poznat opravdu kvalitní práce trenéra Jardy Rozkydala. Kluci se teď budou připravovat na hru na půlku hřiště, ale nebudeme se bát je postupně začleňovat i s těmi staršími na velké hřiště.

Naopak pár kluků ze straších žáků již nakouklo do kategorie mladšího dorostu, který hraje letos premiérově v Moravskoslezské dorostenecké divizi…

Ano, přesně tak. A právě tím, že někteří kluci chodívají hrávat s dorostem, tak pak dostávají u nás více prostoru ti mladší. Získávají tak velmi cenné zkušenosti.

Jak je to s odchody? Opustil vás v letním období někdo?

Ano a musím se přiznat, že nás to hodně mrzí, protože náš kádr by byl daleko širší, čímž by vznikla větší konkurence mezi kluky. I tak ale věřím, že máme tým na sezonu dobře připravený, troufnu si tipnout, že by se kluci mohli pohybovat mezi pěti nejlepšími v Krajské soutěži.

Vzpomněl jste kluky, kteří již chodí hrávat za mladší dorost 1. BFK. O které hráče se jmenovitě jedná?

S dorostem chodívá Martin Svak, Adam Šustai a Christian Pěgřimek. Tito hráči tam chodívají hrát pravidelně, dokonce s dorostem i ve svém volnu trénují. Další příležitost ještě dostali 07ky Faldyna se Somrem, ale přednostně chceme začleňovat do dorostu kluky narozené v roce 2006.

Vy se věnujete trénování starších žáčků společně s Davidem Markem. Jak jde vůbec skloubit trénování, hraní za A muže, k tomu osobní život a školu?

Já se momentálně věnuji studiu sportovního managmentu na VŠB v Ostravě, takže když to řeknu zjednodušeně, mám to trénování vlastně formou výuky a praxe. Navíc bydlím ve Frýdlantu, což je pro mě jednodušší v tom, že mi stačí z domu sednout na kolo a jsem na hřišti coby dup. S Davidem si osobně moc rozumíme. Známe se nějakých pět nebo šest let, takže tak nějak už víme, co jeden může od druhého čekat. Dali jsme si před sezonou nějaká pravidla, co kdo bude vlastně dělat. Máme nějakou svou vizi, co bychom chtěli klukům vštěpovat a čemu je i naučit. Zatím nám vše klape, takže říkám za sebe, že je velká spokojenost. Můžu ještě něco doplnit?

Samozřejmě…

Musím tady sklonit velkou poklonu před Davidem (Markem, pozn. red.), který do Frýdlantu dojíždí vlastně skoro každý den z Ostravy. Taky studuje, navíc za chvíli bude dělat bakalářku, takže opravdu k němu obrovský respekt. Dále bych chtěl vyzdvihnout náš tým trenérů, kde jsou Jarda Rozkydal, Petr Stávek a Ivo Somr, kteří trénují mladší žáky. Jsme tady jedna velká skupina, která si vždy vyjde ve všem vstříc.

Co se týče začátku sezony, tak ten se vám stále nějak oddaluje. První utkání s Hlubinou se vám odložilo, následně jste proti Svinovu nehráli, jelikož se soupeř k zápasu nesešel…

No, je to tak. Kluci ale budou na sezonu zase více natěšeni (smích). První zápas nás tedy čeká teď v neděli, kdy jedeme do Zábřehu hrát s Ostravou-Jih.

CzechEnglish