Zrovna dnes měla začít našim A mužům zimní příprava. Fotbalisté, včetně realizačního týmu, jsou připraveni a na první tréninky letošního roku i natěšeni, jenže stále nepříznivá situace v naší zemi ohledně koronaviru, je nepustí nejen na hřiště, ale také i do společných prostor. Zkrátka, sportovat lze pořád jen omezeně, ne-li vůbec.

Trenére, původní plán, že začnete v úterý se zimní přípravou, vzal za své. Na první letošní trénink si kluci budou muset ještě nějakou tu dobu počkat. Jaké jsou ale plány dál?

Tak na to se neptej mě, ale zavolej rovnou do Prahy (odlehčeně). Nemůžeme ani trénovat, ani hrát. Kluci se tak nadále budou připravovat individuálně. Nějaké další plány ani dělat nemůžeme. Zkrátka, jak nám povolí trénovat, tak pak začneme. Musím ale říct, že je to hrozné. Prostě nepochopím, že na Pustevny může přijít klidně i deset tisíc lidí a my nemůžeme v patnácti běhat po hřišti. Je to směšné.

V podstatě sezona by měla začít až 14. března, takže pořád je relativně ještě čas…

Ale tady nejde vůbec o soutěže. Ani o to, zda ji stihneme, nebo nestihneme. Já bydlím pod Lysou horou a kolem baráku mi chodí doslova procesí lidí. Mě jde jen o to, že si nemůžeme ani v těch patnácti lidech poběhat s míčem po hřišti.

Naposledy jsme se viděli někdy před vánočními svátky. Změnilo se v našem týmu něco?

Ani moc ne. Jen Petr Soukup koketuje s Lískovcem. Jak jsem už zmínil, tak se do týmu vrací po zdravotních problémech Martin Indra. Ten už sice na podzim s námi normálně trénoval, ale šel se rozehrát do nedaleké Ostravice.

Umíš si představit, že by se i letos soutěž nedohrála?

Tak představit si to umím, ale některé věci prostě nechápu. Snad jsou už lidé rozumní na to, že když někomu něco je a na sobě cokoliv pozoruje, tak přeci nepůjde dál mezi ostatní. Po tom dlouhém roce se s tím už lidé mohli nějak vypořádat. Věřím ale, že kluky tyhle těžké chvíle neodradí.

Nepřišel za tebou už někdo s tím, že jej ta celá situace kolem zákazů odradila natolik, že by chtěl s fotbalem nadobro skončit?

Naštěstí ne, věřím, že všichni ten fotbal máme natolik rádi, že to prostě nenastane. Spíš to musí být traumatizující pro starší kluky. Ti si chtějí ještě nějaký ten rok prodloužit svůj fotbalový konec a takhle jim to vše utíká. Chuť ale mají určitě všichni. Spíše mě trápí, že děti od přípravek leniví. Pokud nebudou mít tréninky, kde se budou učit určité návyky, tak jak to pak do sebe dostanou? Vždyť už ztratili jednu sezonu. Starší chlapi si odpočinuli, dali se zdravotně dohromady, ale co ti mladí? Jak do sebe dostanou automatismy? Teď jen sedí doma a pokud jinak nesportují, tak je to poznamená do konce života. Sedět jen u počítače a nic nedělat… Tahle generace na tuhle dobu prostě doplatí.

______________________________________________________________________________________________________________

V periodiku MF DNES vyšel článek se šéfem Národní sportovní agentury (NSA) Milanem Hniličkou, kde promluvil o tom, jak pokračují jednání s vládou ohledně sportování amatérů.

“Vyjednávání o povolení sportování s ministerstvem zdravotnictví i v PES 4 a 5 se blíží do konce. Výsledkem bude kompletně předělaná tabulka, kterou zveřejníme ihned, jakmile bude finálně odsouhlasena,” uvedl Hnilička na svém twitterovém účtu.

Tohle zní poměrně optimisticky, jenže je tu ale… A to výhled, který zase tak optimistický není.

“Tomu, jak opravdu velký je kontinuální tlak na sportování amatérů, rekreačních sportovců a dětí, vycházejí navržené úpravy docela vstříc. Všechno je ale pořád ještě v pracovní verzi, proto by byl zatím jakýkoli výstup předčasný,” řekl Hnilička. “Nicméně situace se vyvíjí, vstupují do toho antigenní testy, nově i vakcína. Systém je připravován s výhledem na určité období, mám pocit, že ke konci března,” dodal Hnilička.

Česká republika se aktuálně nachází v pátém stupni protiepidemického systému a nezdá se, že by se situace měla v dohledné době zlepšit. To je pro amatérské sportovce zcela fatální, neboť nyní mohou sportovat pouze venku, a to ve dvou. “Řešili jsme i otevření všech sportovišť pro omezený počet sportovců napříč všemi stupni systému PES,” naznačil Hnilička.

CzechEnglish