MFK HAVÍŘOV – 1.BFK FRÝDLANT n. O. 0:3 (0:1)

Vítězná série s havířovskými fotbalisty má pokračování. S Indiány totiž vítězíme již popáté v řadě a dnešní tříbodová radost nás alespoň na pár hodin posouvá znovu na první příčku divizní tabulky.

Na stadionu v Prostřední Suché, kde má Havířov svůj domovský stánek, udělal trenér Šrámek v základní sestavě dvě změny. Po uzdravení se na svůj post do středu pole vrátil Honza Wludyka, v útoku začal po boku Soukyho a Veliho zkušený Honza Svatonský. A byl to právě Svaty, který se postaral o naší úvodní branku, která padla devět minut před přestávkou, kdy si převzal míč od Soukupa a z těžkého úhlu propálil domácího gólmana Majerczyka.

Druhý gól přidala hostující družina krátce po změně stran. Svatonský našel před brankou soupeře volného Veličku a ten si přesnou hlavičkou připsal svůj patnáctý zářez v letošní sezoně – 0:2. Ze strany našeho kanonýra to ale nebylo ještě vše. V 71. minutě faulovala domácí defenzíva při úniku střídajícího Kučeru a z následné penalty upravoval Velička na konečných 0:3.

“Určitě je to naše zasloužené vítězství,” začal s hodnocením dnešního zápasu trenér Martin Šrámek. “Zpočátku to bylo sice opatrné, ale pořád jsme byli kombinačně na tom lépe, než domácí. Ti nás chtěli překvapit takovými křižnými nakopávanými míči, ale na to si kluci dali pozor. Pokud se nemýlím, tak si Havířov za celých devadesát minut nic nevypracoval,” řekl kouč BFK.

Ten byl potěšen, že jeho svěřenci dokázali rychle zapomenout na středeční domácí nezdar s Vítkovicemi. “Musím říct, že nám hodně vyhovovalo zdejší hřiště, které bylo opravdu fantastické. Klukům se hrálo dobře, navíc po první brance Svatyho do protější šibenice, jim narostlo sebevědomí. To se ještě posílilo po našich dalších gólech,” těšilo Šrámka.

Na metu 16 divizních gólů se po dnešku dostal útočník Bohdan Velička. “Bohdan sice na jaře nedává tolik branek jako na podzim, ale třeba měl teď zápas, kdy dal jen jeden gól, ale na dva přihrál. Já jsem naopak rád, že to u nás nevisí jen na jednom hráči. Góly začali dávat i další útočníci, jako Svaty nebo Souky,” pochvaluje si střeleckou potenci frýdlantských forvardů trenér. “Třeba dnes nebyl Velička na penaltu ani určen, ale kluci mu sami řekl, ať si jí jde kopnout. Pak dokonce Veli útočil na svůj další hattrick v sezoně, jenže samostatný únik neproměnil. Asi nechtěl něco přidávat do kasy (smích). Já mu ale přeji, ať dává spoustu gólů. Pro nás jsou důležité všechny, hlavní je, ať jsou pro soupeře nebezpeční všichni naši útočníci,” pousmál se Martin Šrámek.

“Z naší strany to byl zápas dvou rozdílných poločasů. V to prvním to ještě šlo a podle mě se hrál normálně vyrovnaný zápas. Šancí tam sice na obou stranách moc nebylo, ale právě my byli ti, kteří podcenili jednu situaci v obraně a soupeř toho dokázal okamžitě využít. I když jsme si řekli v šatně, že to ve druhém poločase otočíme, tak opak byl pravdou. Hned z kraje jsme dostali druhý gól a ten rozhodl zápas. Je potřeba upřímně říct, že jsme v druhém poločase hráli špatně. Vůbec jsme nedokázali vyřešit přechodovou fázi, protože jsme ji pokazili už v začátku zkaženými přihrávkami. V čem byl ale největší rozdíl, tak v tom, že jsme absolutně propadávali v osobních soubojích. Já chápu, že soupeř tam má oproti nám hodně silových hráčů, ale i tak. Do souboje se hráč nesmí bát jít a také do něj musí umět jít. Tam nerozhoduje jen hrubá síla, výška a podobně, ale hlavně odvaha, načasování, zpevnění, a to u nás drtivá většina hráčů neuměla. Frýdlant nás hlavně ve druhém poločase přehrál a zcela zaslouženě vyhrál. Podle mě i zaslouženě vede celou divizi, protože mají dobrý tým, složený ze zkušených hráčů. Dnes jsme na ně jednoduše neměli a gratuluju jim k vítězství,” hodnotil duel trenér Havířova Miroslav Matušovič.

V dalším kole se znovu představíme vlastním fanouškům, když v sobotu 7. května přivítáme od 16.30 hodin celek Slavoje Bruntál. “Dostali jsme se znovu na špici tabulky, tedy tam, kde jsme po podzimu chtěli být. I proto věřím, že po naší výhře v Havířově nalákáme v sobotu hodně lidí. Věřím, že vyjde i počasí a nám se bude dařit lépe, než v té středeční dohrávce s Vítkovicemi,” uzavřel Šrámek.

Branky: 51. a 71. z pk Velička, 36. Svatonský. Rozhodčí: Dedek – Jurajda, Šafrán. ŽK: Malcharek, Michalčák – Kučera. Diváci: 254.
Havířov: Majerczyk – Podešva, Malcharek, Skoupý – Michalek, Kocemba, Wojnar, Mensah (83. Adamczyk), Streit (79. Bajzath) – Heller, Kisza (54. Michalčák). Trenér: Miroslav Matušovič.
Frýdlant: Prepsl – Střižík, Marek, Švrček, Literák – Staněk (83. Wozniak), Škorik – Wludyka (67. Indra) – Svatonský (55. Kučera), Soukup (67. Šafner), Velička (83. Fromelius). Trenéři: Martin Šrámek a Jiří Krejčí.

FOTOGALERIE Z UTKÁNÍ (foto: Viktorie Mrázová/MFK Havířov)