Premiérová výhra ve třetí lize, trefil ji hlavou Literák

1.BFK FRÝDLANT n. O. – MFK VÍTKOVICE 2:1 (1:1)

Naposledy jsme se s ostravským celkem střetli koncem dubna. Tehdy to byl ještě boj o divizní body. Na konci sezony se pak oba celky radovaly z postupu do třetí nejvyšší soutěže. My si jej vybojovali přímo jako vítěz skupiny, Vítkovičtí šli o patro výše díky zakoupené licenci z Vratimova.

Na vůbec první duel frýdlantských fotbalistů v MSFL dorazila velmi početná divácká návštěva. Utkání s Vítkovicemi totiž sledovalo skoro osm stovek diváků, za což samozřejmě děkujeme nejen domácím příznivcům, ale i těm hostujícím.

Na hřišti to byl urputný boj o každičký metr, žádný z týmů si nic nedaroval, nikdo nechtěl odejít z prvního zápasu s prázdnou. V úvodu hosté sice drželi častěji míč na svých kopačkách, do vyložených příležitostí je však domácí družina nepouštěla. V 15. minutě fauloval hostující Hrušovský Literáka a my dostali slibnou příležitost k zahrání standardní situace. Po centru Indry se vyznamenal ostravský gólman Květon, který s námahou vyrazil tečovaný centr na roh. Z něj jsme neuspěli a po rychlém brejku pálil Richtár přesně do míst, kde byl připraven brankář Švrčina.

Až ve 20. minutě udeřilo. K míči se na levé straně hřiště dostal Kučera, který pro něj nezvykle zakončoval pravačkou a míč se přes padajícího Květona přeci jen dokutálel za brankovou čáru – 1:0. Leč domácí euforie příliš dlouhého trvání neměla. O pět minut později byl v pokutovém území faulován Pecuch a Richtár z nařízené penalty srovnal skóre na 1:1. Ve 31. minutě jsme si vedení mohli znovu vzít zpět. Kulhánek poslal míč na pravou stranu k Varadimu, ten jej vrátil před branku a Kučera pálil bohužel jen do břevna. O chvíli později nám zatrnulo při průniku Pecucha a jeho následné přízemní ráně, kterou Švrčina srazil na rohový kop.

Po změně stran měli hosté více ze hry, ale obraz byl stejný. K ničemu vážnějšímu jsme soupeře nepouštěli. Domácí naopak hrozili po rychlých brejcích. V 67. minutě mnoho nescházelo, aby Velička z úniku trefil vzdálenější kout ostravské branky. Rozhodnutí padlo v 82. minutě. Velička se ujal zahrání rohového kopu a jeho centr našel hlavu Petra Literáka, který koníčkem nedal hostujícímu gólmanovi Květonovi šanci – 2:1. Závěr střetnutí byl už dost nervózní. Rozhodčí nastavoval šest, které kluci ale zvládli s bravůrou.

„Byl to boj, nikdo nechtěl udělat chybu. Myslím si, že první poločas jsme hráli dobře. Dali jsme gól z brejku, potom jsme měli další akce a nastřelili břevno. Pak jsme koordinačně nezvládli situaci v rohu naší šestnáctky a soupeř vyrovnal. O přestávce jsme kluky pořád nabádal, že se nic neděje, že jedeme dál. Pořád jsme věřili, že můžeme dát vítězný gól. Náhradníci naší hru oživili a po jedné standardce jsme tu druhou branku přeci jen vstřelili,“ radoval se ze zisku tří bodů frýdlantský trenér Martin Šrámek.

„Domácí se prezentují nakopáváním míčů do šestnáctky, na což jsme se připravovali. Bohužel jsme se v první půli přizpůsobili soupeřově hře a také jsme jen nakopávali, což k úspěchu nevedlo. Pak jsme po drobné chybě v defenzívě inkasovali, nicméně se nám podařilo z penalty vyrovnat. Domácí ještě trefili břevno, na druhé straně zakončoval Richtár rychlý brejk. Do kabin se šlo za stavu 1:1. O půli jsme si řekli, že chceme hrát kombinačně po zemi, domácí rozběhat a dostávat se do prostorů k ohrožení branky. Kombinačně jsme se sice zlepšili, ale nedokázali jsme dobře vyřešit finální a předfinální fázi. Vlastně jsme nedokázali ohrozit branku soupeře. V závěru jsme si bohužel nepohlídali rohový kop, který přesně zakončil Literák. Domácí to pak zavřeli, závěr rozkouskovali a vedení udrželi,“ hodnotil zápas vítkovický kouč Karel Semelka.

Po třetiligové premiéře na domácím trávníku nás čeká v příštím týdnu také i první výjezd na hřiště naše soupeře. V sobotu 13. srpna se od 17.00 hodin postavíme proti celku FC Slovan Rosice (odjezd autobusu bude ve 13.00 hodin od hřiště – fanoušci, kteří s námi pocestují busem, zaplatí za cestu tam i zpět 100 Kč/os.).

Branky: 20. Kučera, 82. Literák – 25. Richtár z pk. Rozhodčí: Tomanec – Svoboda, Brázdil (Poláček). ŽK: Juříček, Varadi, Švrček, Prepsl, Svatonský, Šrámek, Krejčí – Kebísek, Motyčka, Tamajka. ČK: 94. Tamajka (V). Diváci: 785.
Frýdlant: Švrčina – Literák, Marek, Švrček, Indra (63. Staněk) – Kulhánek – Škorik, Juříček (77. Šafner) – Velička, Varadi (63. Hladík), Kučera (81. Svatonský). Trenéři: Martin Šrámek a Jiří Krejčí.
Vítkovice: Květon – Kebísek, Raška, Tamajka, Němec – Motyčka – Hrušovský, Žák, Zouhar – Žák (86. Tkáč), Richtár. Trenér: Karel Semelka.